home

Ceramika użytkowa

Ceramika użytkowa stanowi unikalne uzupełnienie naszej twórczości, której początki w tej dziedzinie sięgają lat pięćdziesiątych i fabryki fajansu we Włocławku, gdzie powstawały pierwsze realizacje naszych dekoracyjnych mis oraz żyrandoli ceramicznych.

Żyrandole

Żyrandole, zaprojektowane przez nas jeszcze w czasach współpracy fabryką we Włocławku, od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Pierwsze egzemplarze trafiły do kantyny SGGW. Najpiękniejszy z nich, długości 12 m ozdabia do dziś klatkę schodową Pałacu Kultury i Nauki. Kolejne żyrandole i kinkiety zawisły w Operetce (obecnie teatr Roma).

Jak opowiada Lech Grześkiewicz, jego dzieła zrobiły ogromne wrażenie na Chruszczowie, ówczesnym przywódcy ZSRR, który przybył z wizytą do Warszawy. Bez pytania artysty o zgodę polecił ich masową produkcję w Związku Radzieckim, gdzie stały sie ozdobą pałacowych sal i teatrów. Również przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, zainteresowali się naszymi projektami. Podobno pewien milioner polskiego pochodzenia wysunął propozycję dystrybucji żyrandoli na terenie USA, jednak ówczesne polskie władze udaremniły ten plan. Obecnie w pracowni nadal powstają unikalne żyrandole na zamówienie.

Wazy

W naszej pracowni powstała seria waz nawiązujących do tradycji waz greckich. Malowidła na ceramice zostały wykonane techniką, zaczerpniętą z fresków pompejańskich, gdzie spoiwem jest kazeina oraz rozpuszczony wosk. Poszczególne dzieła różnią się tematyką: od motywów zwierzęcych i mitologicznych, aż po sceny rodzajowe.

Wykonaliśmy również serię szkliwionych waz. Ich zewnętrzną część stanowi ażurowa konstrukcja z płaskorzeźbami. Niektóre z nich mają fantazyjnie zaprojektowane pokrywy z otworami, umożliwiającymi tworzenie kopmpozycji kwiatowych.

linki
facebook